Výlet za historií

18. 06. 2021 v 15:20 hodin

Ve dnech 8. a 11. června 2021 vyrazili uživatelé z domova se zvláštním režimem na malý výlet za historií - do Muzea kočárů v Čechách pod Kosířem.
Muzeum se nachází pár kilometrů od Prostějova a jeho zakladatelem je pan Václav Obr, který již před třiceti lety začal po republice hledat poslední kočáry, a tím si plnit svůj sen. Pustil se do renovace kočárů a se svými kamarády do obnovy zapomenutých řemesel dřívější doby. Jeho myšlenkou bylo uchovat a připomenout některá řemesla našich předků, kteří někdy jen na koleně, bez dnešních moderních zařízení, dokázali, co my už dnes neumíme. Svým krásným průvodním slovem nás vtáhl do historie a zasvětil do životních osudů stavitelů kočárů, jeho působivý výklad všechny uchvátil a mnohým i zalil oči slzami.
V muzeu se nachází několik desítek starých kočárů, saně, lampy zrestaurované a v původním stavu, ale také výkresy, výuční listy, vandrovní knížky a spousta jiných předmětů k postrojům pro koně a kočáry. Všechny vystavené exponáty nás zaujaly a za zmínku určitě stojí jeden z největších smutečních kočárů, který je svou konstrukcí a zdobením unikátním kouskem celé sbírky.
Výlet se vydařil, všichni uživatelé byli spokojeni a těší se na další podobné akce.

top