"Babiččina zahrádka"

29. 09. 2021 v 9:59 hodin

Babiččina zahrádka byla vždy barevná a voňavá. Mísily se tu okrasné květiny, zelenina, ovocné stromy a trsy bylinek. Byla trochu neuspořádaná a někdy i malinko zdivočelá, ale vždycky útulná. Aktivizační pracovnice CSSP  se letos v létě rozhodly, že zútulní bývalou skalku u úklidového domečku před budovou A do podoby babiččiny zahrádky a s chutí se pustily do práce.
Nejprve celý prostor vyčistily od plevele, vytrhaly odumřelé rostliny a ponechaly ty, které chtěly zachránit, aby dál dělaly radost. Půdu oživily novou zeminou a mohly začít sázet. Všichni, kdo se k zahrádce podívají, zde mohou najít růže mnoha barev, rudbekie, chryzantémy, karafiáty zahradní, vřesy, čemeřice, ibišky, rozchodníky, krásnou hortenzii a na jaře se mohou těšit na pestrobarevné tulipány, krokusy, hyacinty a narcisy.
Půvab starobylých zahrádek také spočíval v tom, že hospodyňka nerozlišovala mezi rostlinami užitkovými a okrasnými. Proto ani v naší zahrádce nemůže chybět libeček, pažitka, petrželka, oregano a tymián. Své čestné místo mají v bylinkovém koutku vytvořeném ze starých pálených cihel.
Celá zahrádka je oplocena nízkým dřevěným plotem, který zdobí hrníčky a barevné koule. Ty vyrobili uživatelé v rámci aktivit v Ergo domku.
Naším cílem bylo vytvořit zahrádku, u které bychom mohli všichni zavzpomínat na léta strávená nejen u babičky, ale také pokochat se krásou kvetoucích rostlin, pozorovat hmyz a nebo se jen tak zaposlouchat do šumu rostlin a zadívat do záplavy barevných květů.
Projekt se uskutečnil za podpory statutárního města Prostějov.

top