Koně v Centru sociálních služeb

15. 09. 2021 v 10:01 hodin

Ve čtvrtek 2. září 2021 navštívili chovatelé z Hrubé Vody spolu s dvěma koňmi uživatele všech služeb v našem zařízení. Tato nevšední návštěva všechny potěšila, dojala a zároveň překvapila. Koně plemena Hafling pochází původně z Rakouska, jde o menší plemeno, které je určené k práci na poli, v lese a v terénu. Tito koně jsou velmi učenliví a přátelští a zajímavostí je, že nemají podkovy, protože jejich dobře stavěné nohy mají výborná kopyta. Jak vtipně řekla jedna seniorka, jsou naboso.
Koně, kteří přišli potěšit  naše uživatele, měřili v kohoutku přibližně 140 cm a vážili každý zhruba 450 až 500 kg. Tato  dvojice má společného otce, ale každý kůň svoji matku. Jejich vzájemné souznění bylo až neuvěřitelné.  Stále na sebe museli vzájemně vidět, jinak jsou prý – podle slov chovatelky – nervózní, což my jsme neměli možnost pozorovat.  Bratři Fabio a Famir byli ukáznění, spolupracovali s okolím, nechali se česat, hřebelcovat, hladit i krmit. Hodinová podívaná před budovou C byla překrásná, smích všech přítomných to jen dobarvil. Po této ukázce se koně odebrali pod zkušeným dozorem na vybrané pokoje těch seniorů, kteří se nemohli venkovní akce zúčastnit. Na pokojích bylo emocí snad ještě více než venku. Koho by napadlo, že si může pohladit koně přímo z postele. Na tento opravdu nevšední zážitek budou mnozí dlouho vzpomínat.
Bylo to neobvyklé rozptýlení, které potvrdilo souznění člověka se zvířetem, i když poněkud větším. Nadšení chovatelů pro tento experiment lze právem jen pochválit, krása koní, jejich chování a disciplína jsou jim za to velkou odměnou. A úsměv uživatelů sociálních služeb tou nejlepší pobídkou v této činnosti pokračovat.

top