Výlet do Čech pod Kosířem

26. 06. 2023 v 11:08 hodin

V pátek 23. června 2023 se uživatelé domova pro seniory vydali do malebné hanácké obce Čechy pod Kosířem, aby zde navštívili známé Muzeum historických kočárů. Se zájmem jsme si prohlédli největší sbírku kočárů, luceren a dalších předmětů souvisejících s kočáry a vyslechli zajímavé vyprávění samotného zakladatele, majitele, ředitele a restaurátora v jedné osobě – pana   Václava Obra. Měli jsme možnost zhlédnout unikátní skvosty a obdivovat tak řemeslný um našich předků.
Po prohlídce muzea kočárů jsme ještě stihli navštívit blízkou budovu, a to hasičské muzeum. Tam nás přivítal místní průvodce a s typickou hanáčtinou nám vyprávěl o historii požárníků vůbec. Prohlédli jsme si vystavená auta a různé exponáty od těch nejjednodušších, ručně poháněných, dále stříkaček tažených koňmi až po modernější s pohonem na benzín. A také zde jsme mohli poznat zručnost tehdejších řemesel – mosazníka, mědikovce, helmaře, provazníka aj.
Po prohlídkách muzeí jsme výlet ukončili posezením a občerstvením v zámecké kavárně, kde si každý mohl objednat dle své chuti. Ke spokojenosti všech účastníků přispělo i příjemné počasí, které náš výlet doprovázelo.  

top