Výlet do Šternberka

25. 03. 2024 v 9:23 hodin
Jedny z letošních prvních jarních dnů se odehrávaly v duchu příprav výletu do muzea času ve Šternberku. Naši uživatelé z domova pro seniory se na výlet už předem těšili, pravda někteří z nich s obavou, zda vše zvládnou. V rámci spravedlivého střídání s námi jeli na výlet někteří z uživatelů poprvé.
Čtvrteční, zprvu chladnější ráno bylo příslibem krásného jarního dne, jako stvořeného na výlet. Nacvičený přesun uživatelů na invalidních vozících do autobusu proběhl hladce. Konečně vyrážíme a cestou se zájmem sledujeme, jak se příroda probouzí po zimě. Meze a remízky podél silnice jsou plné kvetoucích trnek, ozimy se zelenají a jarní práce na polích jsou v plném proudu…
Cesta nám rychle ubíhá, a než se nadějeme, jsme za Olomoucí. Na kopci vidíme baziliku Minore Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku. Během chvilky jsme na místě. Vystupujeme poblíž náměstí ve Šternberku a hned nás nemile překvapí technický problém s jedním z invalidních vozíků. Improvizujeme. Na místním náměstí je servis jízdních kol s úsměvným názvem „U Kaňoura“. Ochotný mechanik nám nezištně dofouká ruční pumpou vozík a my po poděkování uháníme za ostatními.
Po krátkém přesunu nás vítá muzeum času a jeho stálá expozice hodinářských výrobků. Paní průvodkyně nás provádí muzeem s poutavým výkladem. Spolu s uživateli obdivujeme různé typy hodin – od vyloženě historických až po ty, které jsme někteří z nás měli doma v čase našeho dětství.
Po prohlídce se loučíme a jdeme o kousek dál, kde je sídlo Hanácké restaurace „Expedice“. Je krásně a sluníčko nás všechny příjemně hřeje. Obsadíme venkovní posezení na terase a užíváme si chvíle jarní pohody. Někteří si objednají oběd nebo kávu, další s chutí sní řízek s chlebem z domova.
Jen kousek od nás ševelí svou písničku potok Sitka, který pramení v nízkém Jeseníku a Šternberkem protéká. Všude kolem nás je cítit jaro, ptáci zpívající jako o život se snaží svým zpěvem přehlušit ruch města.
Je čas návratu. Cesta domů uteče jako voda. Branou našeho centra projíždíme za sborového zpěvu „Sláva nazdar výletu….“. S povděkem jsme slyšeli větu od těch, kteří s námi jeli poprvé, že jsou moc spokojeni a výlet zvládli nad své očekávání dobře. Všem se návštěva muzea líbila a už se těšíme na další výlet.
 
top