Poutní výlet na Svatý Hostýn

03. 07. 2023 v 11:12 hodin

Náš výlet se uskutečnil ve čtvrtek 29. června 2023 a zúčastnilo se ho celkem 16 převážně duchovně založených uživatelů jak z domova pro seniory, tak i z domova se zvláštním režimem. S dobrou náladou jsme v  9 hodin odjížděli z CSSP autobusem směrem na naši pouť k panně Marii na Svatý Hostýn.
Pro opravu silnice nás pan řidič dovezl jen na parkoviště pod baziliku, takže jsme museli zdolat s našimi uživateli na invalidních vozících půlkilometrový kopec. Po příchodu nahoru jsme si prohlédli celý chrám – jeden z nejvýznamnějších mariánských poutních kostelů na Moravě, obdivovat jsme mohli zdobené vstupní dveře, nad nimi mozaiku panny Marie z 260 000 kamínků, dále boční kaple, varhany a hlavní oltář s velkou sochou panny Marie s Ježíškem v náruči, z jehož rukou šlehají blesky na vojsko Tatarů, které napadlo Moravu ve 12. století. Po prohlídce této významné kulturní památky jsme se zúčastnili mše svaté, která byla sloužena za naše uživatele a zaměstnance Centra sociálních služeb Prostějov.
Pak jsme si prohlédli okolí chrámu a zázračný pramen, ze kterého si mohli zájemci nabrat vodu nebo se jen svlažit. A následovalo občerstvení v místním poutním domě, kde si uživatelé mohli sníst svůj oběd nebo ochutnat některé ze skvělých specialit, poté dát kávu a něco sladkého k tomu. Na rozloučenou s tímto poutním místem měli možnost si zakoupit nábožné dárkové předměty, obrázky, pohledy nebo poutní oplatky. Pomalu se přiblížil čas našeho odjezdu a tak jsme opět zdolali kopec, nastoupili do autobusu a plni dojmů odjížděli zpět domů.
Všichni byli s výletem spokojeni, a tak se již těší na další v podobném duchu.

top