denní stacionář pivoňka se připravuje na natáčení filmu 

Image

Rok utekl jako voda a na Pivoňce adrenalin zase stoupá. Ptáte se, co je Pivoňka? Pivoňka je název Denního stacionáře pro naše spoluobčany s mentálním a kombinovaným postižením. Najdete jej na ulici Pod Kosířem 27 v Prostějově. A proč tam stoupá adrenalin? Všichni uživatelé i pracovnice se připravují na natáčení filmu. Na tři dny se stanou filmovými hvězdami pod vedením mladých, ale nadějných filmařů – studentů prostějovského Gymnázia J. Wolkera. Scénář pro film vytvořili ve spolupráci s pracovnicemi stacionáře. Nyní je čeká pár perných dní plných natáčení a režijních zásahů. Pak nastane práce s konečnou úpravou filmu a pak hned odeslat. Kam? No přece do Prahy. I letos bude film prezentovat město Prostějov a naše zařízení na prestižním mezinárodním filmovém festivalu. Mental power Prague film festival proběhne v termínu 6. 6. 2019 – 9. 6. 2019 v Praze, kde budou všichni zúčastnění přítomni. V této chvíli je správný čas poděkovat všem, kteří finančně podpořili vznik takového zajímavého projektu. Děkujeme společnosti Weba Olomouc, s.r.o. a společnosti Brave bear foundation z.s. také z Olomouce.

Kolektiv pracovníku DS Pivoňka

 

Puntíkatý ples

 

Ve čtvrtek 21. února 2019 se konal v prostorách modré budovy již tradiční každoroční ples pro seniory. Tentokrát s veselým názvem „Puntíkatý“. Senioři byli dle svých možností vyzdobeni vkusnými puntíkovými doplňky. Pro ty, kteří si nemohli něco s puntíky sami pořídit, byly v rámci rukodělných prací s touto ozdobou zhotoveny brože a motýlky, takže jak dámy, tak pánové ladili s ostatními. Také personál byl oblečen v duchu letošního tématu.

K hudbě nám již tradičně zahrál známý prostějovský hudebník Roman Doležel se synem a opět se repertoárem vybraných písní trefil do vkusu účastníků plesu. Občerstvení z jídelny se setkalo s úspěchem, koláče, chlebíčky i jednohubky všem moc chutnaly. Ples obohatilo předtančení standardních a latinskoamerických tanců v podání Anetky a Míti. Účastníci plesu obdivovali krásné šaty a ladné pohyby tanečníků a toto vystoupení sklidilo neskutečný úspěch a aplaus. Na plese samozřejmě nechyběla bohatá tombola, která měla své šťastlivce, odnášející si některou z cen. Senioři se pobavili, zazpívali si i zatancovali a své kladné ohlasy nám postupně sdělovali.

Tady jsou názory některých z nich:

Paní z budovy A: „Ples se mi moc líbil, skvělá organizace, krásná výzdoba, chtěla bych pochválit celý růžový tým.“

Pán z budovy C: „Tanečníci byli borci, volám: „Bravo!“ Další paní z téže budovy chválila koláče, prý se přímo rozplývaly na jazyku. Paní z budovy D také nešetřila chválou na adresu mladých tanečníků: „To předtančení, ty šaty a jak tancovali – no, to jsem ještě nezažila.“

Zkrátka ples se vydařil v rámci možností a přizpůsobení k daným prostorám. Dobří lidé se vejdou spolu všude a dobrá nálada, která zde u všech zúčastněných převládala, opět dokázala, že i v našem zařízení může mít taková akce každoročně pořádaná v rámci plesové sezóny své místo. 

Kloboukový ples

Ve čtvrtek 28. února 2019 v odpoledních hodinách se v přeplněném sále budovy 6F uskutečnila velmi zdařilá akce s názvem „Kloboukový ples“. Klobouk byl dříve doplňkem, který zdobil každou dámu a u mužů bylo jeho smeknutí skoro neodmyslitelným gestem a výrazem úcty při pozdravu. Vzhledem k tomu, že podmínkou vstupu na ples byl jakýkoliv klobouk na hlavách hostů, naši uživatelé se dlouho předem domluvili a pokrývky hlavy si v rámci rukodělných prací vyrobili sami. A tak všichni zúčastnění – dámy i pánové - přišli ozdobeni různými stylovými kloboučky a klobouky, které se staly příjemným zpestřením této akce.

Ke každému správnému bálu patří předtančení, které má návštěvníky naladit a inspirovat k tanci. O to se postarala taneční skupina Křepelky z domova se zvláštním režimem, jejíž kloboukový tanec roztleskal snad každého účastníka plesu.

Poté se už zábava rozproudila v kloboukové náladě. K tanci a zpěvu nám hrála osvědčená hudební skupina Naživo.

Součástí odpoledního programu bylo i vyhlášení výsledků soutěže „O nejhezčí klobouk“ v různých kategoriích. Porota měla velice těžké rozhodování, klobouků se sešlo opravdu mnoho v různých barvách a z rozličných materiálů, od decentních letních kloboučků až po zcela originální tvary. Z rukou ředitelky CSSP Mgr. Heleny Vránové uživatelé převzali pěkné dárkové balíčky jako ocenění za tvůrčí snahu a připomenutí některých módních trendů.

Ples se uživatelům líbil a všichni měli radost z příjemně stráveného odpoledne i pěkných dárků, které vyhráli v „překvapení z klobouku“ u bohaté tomboly.

Krásné narozeniny v cssp

Paní Věra Rozbrojová, uživatelka modré budovy D, oslavila 3. března 2019 své již 102. narozeniny. Tato dáma je pořád usměvavá a veselá, snad právě proto na svůj věk zdaleka nevypadá. Stále se zajímá o svůj zevnějšek a je pro ni velmi důležité, jak je učesána, co má na sobě a jestli to - jak říká - ,,ladí spolu“. Potrpí si na růž na rtech a ráda se navoní parfémem. Zajímá se o vše nové, co se kolem ní děje, čte si a nejraději prohlíží módní časopisy. Nezapře v sobě zkrátka zakázkovou krejčovou, kterou vyhledávala lepší klientela. Smysl pro estetiku a detail má stále v sobě a hezké věci jsou pro ni součástí jejího života.

Svou oblíbenou kávu pije výhradně z malého hrnečku, který je doplněný podšálkem. V každém ohledu je z jejího chování patrna zdvořilost prvorepublikové dámy. V kolektivu vrstevníků je velmi oblíbená a i když dává přednost klidu v pokoji, větších akcí konaných v zařízení se zúčastní ráda - naposledy byla ozdobou „Puntíkatého plesu“ konaného v domově.

Ochotně se nechala portrétovat od žáků lidové školy umění. Paní učitelka, která děti doprovázela, nemohla uvěřit svým očím, když zjistila její obdivuhodný věk. Zkrátka s úsměvem jde všechno líp a paní Rozbrojová je toho důkazem. Touto cestou bychom jí chtěli za všechny obyvatele domova a za všechny zaměstnance CSSP pogratulovat a popřát hodně zdraví, optimismu a elánu do dalších slunných dní.

Korunovační svatba

Korunovační svatba – 75 let společného života -  je mimořádná událost a velmi vzácný úkaz. Nejen z hlediska manželské vytrvalosti, ale také z hlediska lidského žití. Dočkat se takového výročí - to chce opravdovou výdrž a také pevné zdraví. Název tohoto výjimečného jubilea je odvozen od skutečnosti, že takové výročí je vzácné stejně jako korunovační klenoty.

Úctyhodné tři čtvrtiny století od chvíle, kdy si poprvé řekli svatební „ano“, oslavili v minulých dnech manželé Věra a Adolf Novákovi z hnědé budovy. Po oficiálním obřadu, který se uskutečnil v sobotu 23. března 2019 na prostějovské radnici, se v našem centru následující úterý konala další oslava tohoto jejich významného výročí. Předcházely jí pečlivé přípravy a také krásná výzdoba jídelny budovy A, kde akce probíhala. Pro tuto příležitost připravil náš zahradník nádherné kytice, které podtrhly slavnostní ráz ojedinělé události. Celý program provázela neopakovatelná a důstojná atmosféra.

Na začátku se rozezněly tóny svatebního pochodu, pak do místnosti vstoupil sám „král“, který předal oslavencům symbolické královské koruny a přečetl text slavnostní listiny.  Nechyběly dojímavé gratulace od ředitelky CSSP Mgr. Heleny Vránové, personálu a dalších přítomných. Nápaditá režie programu slavnosti, na které se velkou měrou podílela jedna z uživatelek, přinesla jak jubilantům, tak ostatním účastníkům nevšední zážitky.

Během oslavy manželé Novákovi prozradili svůj recept na dlouhodobé šťastné manželství. „Nejdůležitější bylo to, že jsme se na všem domlouvali a spolu radili,“ řekl dnes šestadevadesátiletý pan Novák a jeho o dva roky mladší manželka s ním plně ve všem souhlasila.  Jejich láska zrála jako dobré víno a s každým rokem přibývalo vzájemné tolerance. Bylo dojemné vidět hloubku opravdových citů mezi manželi i po tak dlouhé době společného soužití, nejlépe ji dokazovaly jejich rozzářené oči a to, jak s úctou a láskou hleděli jeden na druhého. Pro mnohé jsou zářivým příkladem a my jim přejeme, aby za pět let ve zdraví oslavili osmdesátku společného života.